Moussaka er en rett som stammer fra Balkan og Middelhavsområdet. Den lages vanligvis med aubergine, men jeg hadde så mange poteter å bruke opp så jeg gikk for potetvarianten. Den er vanlig i Serbia og Bulgaria. Perfekt restemat om du har poteter du må bruke opp!
4 porsjoner
60 min+
Lakto-vegetarisk
Du trenger:
- 8 medium poteter
- 1 boks hakkede tomater
- 4 ss tomatpuré
- En god skvett rødvin
- Salt, pepper, orgeano, kanel, sukker
- 200 g sjampinjong eller aromasopp
- 2 gulrøtter, revet
- Hvit saus
- 3 dl melk
- 25 g smør/ margarin
- 25 g hvetemel
- Salt, pepper og revet muskat
- 2-3 dl revet ost
Skjær poteter i skiver og stek dem gylne i litt margarin eller smør.
Kutt sopp i båter eller biter og stek i litt margarin eller smør til den er myk og gyllen.
Bland hakkede tomater, tomatpuré, gulrot og sjampinjong i en dyp stekepanne eller gryte. Krydre med salt, pepper, oregano, litt kanel og bittelitt sukker. Ha i en god dæsj rødvin. La den småkoke i 10- 15 minutter.
Hvit saus:
Ha smøret i en gryte. Når smøret begynner å smelte rører du inn mel. Når det er blandet sper du med melk under omrøring. Bruk gjerne visp for å unngå klumper. Rør inn litt salt og muskat. La sausen småkoke i 5 minutter, før du tar den av varmen og forsiktig rører inn halvparten av osten.
Legg tomatsaus med sopp og potetskiver lagvis i en smurt ildfast form. Topp med hvit saus og strø over resten av osten. Stekes midt i ovnen på 200c i ca.30- 40 min. Server med blandet salat 🙂
Ser dødsgodt ut!
Takk! Var litt vanskelig å få et fint bilde av en rett som ser litt kræsja ut, men fikk det til etterhvert… hehe:)